Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej po raz szesnasty włączył się w ogólnopolską akcję Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej, jaką jest Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK). Tegoroczne przedsięwzięcie odbywa się w dniach 14-20 października 2024 r. pod hasłem „Pasja – Motywacja - Odwaga". Inicjatywa ta ma na celu popularyzowanie orientacji i poradnictwa zawodowego oraz idei świadomego planowania kariery edukacyjnej i zawodowej.
W ramach tego przedsięwzięcia 15 października 2024 r. Urząd zorganizował spotkanie informacyjno-warsztatowe z młodzieżą klas maturalnych oraz ostatnich klas branżowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej oraz wychowawcami.
W spotkaniu uczestniczyli dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej Marek Młynarczyk, kierownik Zespołu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego Joanna Kroczek oraz doradcy zawodowi Ewa Matras i Agnieszka Bulanda.
Na początku głos zabrał dyrektor PUP, który przywitał wszystkich uczestników, przedstawił ideę organizacji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery oraz podkreślił jak ważną rolę w życiu każdej jednostki odgrywa podejmowanie racjonalnych decyzji dotyczących wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej wobec ciągle zmieniającego się rynku pracy. Życzył także młodzieży wielu sukcesów w dalszej drodze edukacyjnej i zawodowej.
W dalszej części spotkania doradcy zawodowi zapoznali uczestników z aktualną sytuacją na lokalnym rynku pracy, zawodami deficytowymi na terenie powiatu limanowskiego oraz województwa małopolskiego. Omówili prognozy dla rynku pracy, kompetencje przyszłości i czynniki kształtujące rynek pracy. Poruszyli także tematykę związaną z rejestracją w Powiatowym Urzędzie Pracy w Limanowej. Doradcy zawodowi podczas spotkania omówili usługi i instrumenty rynku pracy oferowane przez Urząd osobom zarejestrowanym. Szczególnie skupiono się na formach adresowanych do osób młodych, które dopiero zaczynają swoją ścieżkę zawodową. Przekazano również informacje dotyczące usług w ramach sieci EURES, omówiono metody i sposoby szukania pracy. Przedstawiono realizowane projekty, w tym projekt pilotażowy "Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży", którego celem jest aktywizacja zawodowa osób do 30 roku życia. Omówiono formy pomocy i wsparcia dostępne w ramach tego projektu. Jak zawsze na tego rodzaju spotkaniach doradcy podkreślili młodzieży, jak istotna jest „idea uczenia się przez całe życie" w kontekście dynamicznych zmian na rynku pracy.
Na zakończenie spotkania organizatorzy podziękowali wychowawcom i uczestnikom za przybycie i aktywność w przedsięwzięciu. Zachęcali do podejmowania przemyślanych decyzji zawodowych, które będą w przyszłości owocowały wspaniałą karierą i satysfakcją z wykonywanej pracy.
Uczestnicy mieli możliwość zadawania doradcom pytań, zgłaszania swoich sugestii oraz uwag. Młodzież otrzymała opracowane przez Urząd materiały informacyjno-promocyjne. Łącznie w spotkaniu wzięło udział około 60 uczestników.