![](http://img.iap.pl/s/319/202805/Edytor/Image/logoPUP.gif)
8 CZERWCA 2011
MAŁOPOLSKI DZIEŃ UCZENIA SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
W 2010 roku Zarząd Województwa Małopolskiego ustanowił 8 czerwca MAŁOPOLSKIM DNIEM UCZENIA SIĘ PRZEZ CAŁE ZYCIE, a jego celem jest promowanie wśród mieszkańców regionu korzyści wynikających z rozwoju osobistego i zawodowego oraz zachęcenie ich do korzystania z różnych form kształcenia. Przez ten dzień organizatorzy chcieli pokazać, że uczenie się przez całe życie to konieczność aby pozostać atrakcyjnym na rynku pracy, a jednoczenie sprostać wymaganiom cywilizacyjnym. Dzień 8 czerwca nie został wybrany przypadkowo. Tego dnia w 1979 r. Papież Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami nauki i młodzieżą uczącą się. Patronami Dnia ustanowiono: św. Jadwigę Królową oraz św. Benedykta z Nursji, uważanego za opiekuna m.in. nauczycieli i uczniów. Inicjatywa ta ma na celu propagowanie wśród Małopolan możliwości rozwoju osobistego oraz zawodowego poprzez korzystanie z różnych form kształcenia. W tym roku MAŁOPOLSKI DZIEŃ UCZENIA odbył się pod hasłem „ Uczenie się łączy pokolenia".
Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej włączył się w tą inicjatywę pod swoim hasłem „Nie wiek lecz wiedza miernikiem sukcesu zawodowego". Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane, pod patronatem Starosty Limanowskiego w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. J. Marka 9, wdniu 8 czerwca 2011 roku w godzinach : 12.00 – 14.00.Honorowymi gośćmi tego dnia byli Starosta Limanowski Jan Puchała oraz Wicestarosta Limanowski Przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia Franciszek Dziedzina. Starosta Limanowski Jan Puchała podkreślał jak istotną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa odpowiednie wykształcenie. Mówił, że to właśnie dzięki zdobytej wiedzy możemy realizować własne cele zawodowe i odpowiednią pozycję społeczną.
Dyrektor Powiatowego Urząd Pracy Marek Młynarczyk przedstawił aktualną sytuację na lokalnym rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ludzi młodych oraz zapoznał młodzież z zawodami deficytowymi i nadwyżkowymi powiatu limanowskiego.
W ramach tego działania odbyły się prezentacje na temat usług i instrumentów rynku pracy oferowanych przez urząd pracy, oraz warunków nauki i zatrudnienia za granicą (Euress-twoja praca w Europie oraz Europass) jak również warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego i zasad prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z przyszłym pracodawcą. Prezentacje i warsztaty prowadzili: z-ca dyrektora Anna Cuper z doradcami zawodowymi Justyną Górką i Edytą Mrożek, pośrednikiem pracy Edytą Trzupek oraz liderem klubu pracy Anną Wajdą. Młodzież szkolna miała również możliwość wypełnienia testów i poznania swoich skłonności zawodowych oraz odpowiadających im zawodów.
W dalszej części spotkania Z-ca Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych EKONOMIK im. J. Tischnera Pan Robert Sajdak zaprezentował młodzieży nowoczesne formy zdobywania wykształcenia e – learning,
Naszymi Partnerami w tej inicjatywie byli: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych
„ EKONOMIK" im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej oraz Zespół Szkół nr 1 w Limanowej.