Doradcy Zawodowi PUP Limanowa spotkali się z młodzieżą klasy ósmej

Print Drukuj
Dnia 21 października 2024 r. doradcy zawodowi PUP Limanowa Ewa Matras i Dorota Kutaj spotkali się z młodzieżą oraz wychowawcą ósmej klasy Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi.

Celem spotkania było przede wszystkim uświadomienie uczniom, że wybór szkoły po ósmej klasie to bardzo ważna decyzja, która wpływa na ich przyszłość i powinna być podjęta na podstawie rzetelnych informacji oraz własnych zainteresowań, zdolności, predyspozycji, pasji i umiejętności. Podkreślono, że należy dokonywać świadomych wyborów, które mają kluczowe znaczenie w dalszej ścieżce edukacyjnej i zawodowej. Uczulano, jakie błędy mogą być popełnione przy wyborze szkoły i jak unikać typowych pułapek w tym procesie. Zaznaczono, że kluczowe znaczenie w planowaniu kariery zawodowej ma efektywne doradztwo zawodowe, które stanowi ważne wsparcie dla młodych ludzi w  podejmowaniu decyzji, które będą miały wpływ na ich przyszłość zawodową. Nakreślono także, że w całym procesie doradczym, istotna jest również pomoc rodziców, nauczycieli oraz wychowawców.

Doradcy przekazali uczniom także informacje o możliwościach edukacyjnych. Uczestnicy poznali różne ścieżki edukacyjne, w tym szkoły średnie, technika, szkoły zawodowe oraz alternatywne formy kształcenia, co pozwali im na lepsze planowanie swojej przyszłości. Przybliżyli uczestnikom definicję zawodu, omówili etapy jego wyboru oraz  jaką rolę pełni w życiu człowieka. Uczniowie zapoznali się z aktualną sytuacją na lokalnym rynku pracy, czynnikami kształtującymi rynek pracy, prognozami dla rynku pracy oraz kompetencjami przyszłości. Doradcy przedstawili uczniom listę zawodów deficytowych, zrównoważonych oraz nadwyżkowych na rok 2024 na terenie powiatu limanowskiego oraz województwa małopolskiego. Krótko scharakteryzowali formy aktywizacji zawodowej oferowane  przez Urząd osobom zarejestrowanym, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Przekazali także informacje dotyczące usług w ramach sieci EURES oraz omówili metody i sposoby szukania pracy.

Doradcy podkreślili młodzieży, jak istotna jest „idea uczenia się przez całe życie" w kontekście dynamicznych zmian na rynku pracy. Przemiany gospodarcze i technologiczne wymagają od nas ciągłej aktualizacji wiedzy, umiejętności oraz kwalifikacji, a także nabywania zupełnie nowych kompetencji. Inwestowanie w rozwój osobisty przynosi wymierne korzyści, umożliwiając zaistnienie i odnalezienie swojego miejsca w zmieniającym się otoczeniu zawodowym.

Doradcy przeprowadzili także ćwiczenie pn. „Postawy wobec życia", którego celem jest analiza konsekwencji przyjmowania w życiu określonych postaw. Ósmoklasiści mogli zapoznać się również z  typami preferowanej przez siebie aktywności wypełniając testu „Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych".

W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań doradcom, uczestniczenia w  dyskusjach i uzyskania wskazówek, które mogą im pomóc w lepszym zrozumieniu swoich zainteresowań oraz umiejętności. Na zakończenie doradcy zawodowi podziękowali uczestnikom za udział w spotkaniu. Życzyli młodzieży wielu sukcesów w dalszej ścieżce edukacyjnej i zawodowej. Uczestnicy otrzymali opracowane przez Urząd materiały informacyjno-promocyjne. W spotkaniu wzięło udział około 34 uczestników.
 
&imagePreview=1

&imagePreview=1 &imagePreview=1
Informacje o publikacji dokumentu