W styczniu br. odbyły się trzy spotkania zorganizowane przez Starostę Limanowskiego i Powiatowym Urzędem Pracy w Limanowej, w których wzięli udział mikro-przedsiębiorcy z terenu Miasta Limanowa oraz Gminy: Limanowa, Laskowa, Dobra, Jodłownik, Tymbark, Słopnice, Łukowica i Kamienica, którzy w 2009 roku otrzymali środki z Funduszu Pracy lub Europejskiego Funduszu Społecznego na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele:
- władz powiatu - Starosta Limanowski Jan Puchała, Wicestarosta Franciszek Dziedzina, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury Stanisław Gorzowski, Sekretarz Powiatu Andrzej Matląga;
- PUP Limanowa - p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej Marek Młynarczyk, Zastępca Dyrektora Anna Cuper, pracownicy Działu Usług Rynku Pracy: Kierownik Władysław Bulanda, Pośrednik Pracy I stopnia Zbigniew Sułkowski, Doradcy Zawodowi: Ewa Matras, Dorota Kutaj, Agnieszka Bulanda, Doradcy Zawodowi I stopnia: Edyta Mrożek, Justyna Górka oraz
- władz gminnych - UG Limanowa - Kierownik Wydziału Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu Jacenty Musiał, Kierownik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Stanisław Piegza, UG Dobra - Wójt Gminy Benedykt Węgrzyn, UG Jodłownik - Wójt Gminy Paweł Stawarz, UG Tymbark - Sekretarz Gminy Stanisława Kaptur, UG Słopnice – Skarbnik Gminy Jan Więcek.
W trakcie spotkań Starosta Limanowski Jan Puchała, przekazywał uczestnikom informacje o zrealizowanych i planowanych inwestycjach mających na celu rozwój gospodarczy regionu. Gratulował uczestnikom odwagi w podjęciu decyzji o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, zachęcał także do brania udziału w przetargach oraz przystąpienia do istniejącej Rady Przedsiębiorczości, skupiającej przedsiębiorców z terenu powiatu limanowskiego lub utworzenia nowego zrzeszenia mikro-przedsiębiorców. Przekazywał również życzenia wielu pomyślności i sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Do słów uznania Gospodarza Powiatu i życzeń przyłączyli się także pozostali przedstawiciele władz lokalnych.
Mając na celu wyróżnienie osób, które zdobyły się na odwagę rozpoczęcia działalności gospodarczej na własny rachunek Starosta Limanowski wraz z reprezentantami władz wręczyli pamiątkowe Dyplomy Przedsiębiorcy gratulując i życząc wielu sukcesów w prowadzeniu własnego biznesu. Wyrazili również przekonanie, że działalność mikro-przedsiębiorców przyczyni się do ożywienia lokalnego rynku pracy, a w przyszłości zaowocuje powstaniem nowych miejsc pracy.
Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury Stanisław Gorzowski, prezentował możliwości starania się o dotacje z programów unijnych, zachęcał do odwiedzenia Powiatowego Punktu Wspierania Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora w Starostwie Powiatowym w Limanowej, gdzie są udostępniane informacje o środkach na dofinansowanie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw z funduszy unijnych.
Aktualną sytuacje na rynku pracy w powiecie limanowskim przedstawiał Dyrektor PUP Marek Młynarczyk. Natomiast Zastępca Dyrektora Anna Cuper przekazywała informacje dotyczące usług i instrumentów rynku pracy świadczonych przez Urząd dla pracodawców, mających na celu wsparcie przy tworzeniu miejsc pracy oraz promocję zatrudnienia. Podkreślała, że rozwój firmy w dużej mierze wiąże się z zatrudnianiem nowych pracowników i w związku z tym liczy na efektywną współpracę mikro-przedsiębiorców z Urzędem, dzięki której będą mieli możliwość starania się o subsydiowane zatrudnienie osób bezrobotnych oraz uzyskanie pomocy w doborze odpowiednich kandydatów do pracy. W trakcie spotkań możliwy był również bezpośredni kontakt z pośrednikiem pracy oraz doradcami zawodowymi Urzędu Pracy w Limanowej.
Kończąc spotkania przedstawiciele PUP dziękowali przedsiębiorcom za przybycie i okazane zainteresowanie oraz zachęcali do aktywnej współpracy z tut. Urzędem Pracy.
Uczestnicy spotkań otrzymali materiały informacyjne promujące usługi rynku pracy opracowane przez PUP (w tym Informator dla pracodawców, kalendarze na 2010 rok) oraz dotyczące działającego w Starostwie Powiatowym w Limanowej Punktu Konsultacyjnego. Mikro-przedsiębiorcy wypełnili również kwestionariusze badające potrzeby szkoleniowe pracodawców, które posłużą PUP do właściwego doboru tematyki i kierunków szkoleń w 2010 r. i dostosowanie ich do rzeczywistych potrzeb lokalnego rynku pracy.