Zajęcia miały charakter teoretyczno-warsztatowy. Głównym ich celem było zapoznanie młodzieży z aktualną sytuacją ludzi młodych na lokalnym rynku pracy, zawodami deficytowymi i nadwyżkowymi, działalnością Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej, warunkami i możliwościami skorzystania z instrumentów rynku pracy oraz usług świadczonych osobom bezrobotnym, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych, które dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową.
Celem spotkania było także uzmysłowienie młodzieży kwestii odpowiedzialności za własne życie i przyszłą karierę zawodową. Podkreślano, że idea „uczenia się przez całe życie" jest fundamentalną podstawą wizji nowoczesnego społeczeństwa. Przemiany gospodarcze i technologiczne, jakie zachodzą na rynkach, wymuszają na jednostce ciągłe aktualizowanie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji. Musimy inwestować w „siebie", aby „zaistnieć" i odnaleźć swoje miejsce na trudnym rynku pracy.
W części warsztatowej wykorzystano m. in. ćwiczenie ze skakanką pt. „Samo się nie kręci", którego myślą przewodnią jest hasło „Jeśli ktoś nic z siebie nie daje, to nie może pójść dalej". Zastosowano również ćwiczenie „Gra towarzyska". Młodzież miała także możliwość poznania siebie poprzez wypełnienie „Testu do samooceny" (Hollanda). Doradcy nakreślali, że wiedza o samym sobie jest kluczem do podejmowania trafnych decyzji edukacyjnych i zawodowych.
Młodzież brała czynny udział w zajęciach, dzieliła się swoimi spostrzeżeniami, uwagami, zgłaszała swoje sugestie.
Na zakończenie podziękowano uczestnikom za udział w spotkaniu oraz życzono wielu sukcesów w dalszej ścieżce edukacyjnej i zawodowej.
Młodzież oraz wychowawcy otrzymali materiały informacyjno-promocyjne m. in. Poradnik „Dokumenty aplikacyjne moja wizytówka na rynku pracy", Informator dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, ulotkę: Doradztwo zawodowe, Projektu „Dobra rada", Praca za granicą. Co warto wiedzieć, Barometr zawodów: powiatu limanowskiego i Małopolski za 2013 r., zestaw do ćwiczeń – rysunek człowiek ze skakanką, „Gra towarzyska", „Test do
samooceny".
Łącznie w spotkaniach wzięło udział: 101 uczniów i 5 wychowawców. Czas trwania jednego spotkania: 45 minut.